Pomoc seniorům

Od listopadu 2022 realizujeme veškerou podporu prostřednictvím Nadačního fondu Příběhy, který jsme založili.

Chudoba zasahuje čím dál více lidí. Proto jsme v roce 2022 spustili potravinovou pomoc pro osoby nad 70 let. Potravinové banky jsou sice skvělá věc a my je máme moc rádi, ale ne všechny vydávají potraviny jednotlivcům a pokud ano, ne každý starší člověk má sílu a možnosti na to, aby se na výdejní místo dopravil. Navíc sortiment je omezený a my chceme seniorům dopřát také maso, šunky, sýry, nebo máslo. Tedy věci, na které jim velmi často již nezbývají peníze. Potraviny ve stejný den nakoupíme, přivezeme, předáme. Jídlo dovezeme buď přímo domů, nebo třeba do klubu seniorů. Nákup vždy předáváme z ruky do ruky, koncovému příjemci. Máme nákupní seznam, kterého se držíme, tzn. složení nákupu nelze ovlivnit. Pomáháme po celé ČR.

Naše minulé podpůrné aktivity:

Pomoc samoživitelkám

Samoživitelkám pomáháme už od prosince roku 2018, kdy jsme s jednou z nich udělali otevřenou zpověď. Po zveřejnění rozhovoru jsme sesbírali Vaši chuť pomáhat a rozhodli jsme se neúplným rodinám naplnit lednice a rozzářit dětské oči zdánlivě obyčejnými věcmi, jako jsou lentilky, nebo košík mandarinek. Z původně jednorázové akce se stala akce stála, protože díky mnoha trvalým příkazům, jsme mohli maminkám vozit nákupy nejen na Vánoce, ale po celý rok.

V roce 2018 jsme na Vánoce rozzářili 28 domácností, v roce 2019 se nám podařilo doručit velký nákup 42 maminkám. Poté, co nám do životů vtrhl Covid, se naše pomáhání dostalo do úplně jiných čísel, díky darům sponzorů i drobných dárců, jsme tedy v roce 2020 mohli pořídit celkem 551 bohatých nákupů, z toho 108 během prosince, nákupů vánočních. V roce 2021 a 2022 jsme pomáhali samoživitelkám v rámci projektu Rok pod křídly.

Za své aktivity byla Silvie Dymáková nominována v roce 2020 poslaneckou sněmovnou na státní vyznamenání a od Nadace Karla Janečka získala titul Laskavec. V roce 2022 jsme založili Nadační fond Příběhy, skrze který pomáháme.

 

Samoživitelkám jsme zajistili:

  • V roce 2021 a 2022 jsme pomáhali samoživitelkám v rámci projektu ROK POD KŘÍDLY.
  • Vánoční nákupy 2020 – 108 rodin – potraviny a drogerie v hodnotě cca 350 tisíc korun + jsme získali sponzorským darem a následně rozdělili potraviny za více, než 500 000,-. Várky především ovoce a zeleniny putovaly do vybraných azylových domů v Praze a Středočeském kraji. 
  • Nákupy v koronakrizi 2020 – 425 rodin – potraviny a drogerie, 1,3 mil. korun
  • Vánoční nákupy 2019 – 42 rodin – potraviny a drogerie, přes 80 tisíc korun
  • Průběžné nákupy 2019 – 12 rodin – potraviny a drogerie, cca 25 tisíc korun
  • Vánoční nákupy 2018 – 28 rodin – potraviny a drogerie, cca 60 tisíc korun
  • Průběžné nákupy 2018 – 10 rodin – potraviny a drogerie, přes 20 tisíc korun
  • Lýdii F., Markétě M., Vlaďce H. a Karle J. – každé z nich jsme zprostředkovali finanční příspěvek ve výši 5000,-
  • Aleně K. a Zitě Z. jsme zprostředkovali plně hrazený relaxační pobyt. Dárce poptával dvě pečující samoživitelky, z naší databáze jsme proto vyhledali a doporučili prověřené maminky.
  • atd.

Pomoc kapitánovi

V příběhu, Kapitán reprezentace, který nikoho nezajímá, jsme nejen cíleně apelovali na veřejnost, kvůli pomoci Zdeňku Šafránkovi, toho času kapitánovi české sledgehokejové reprezentace, který se kvůli zdravotním problémům dostal na samou hranici. Díky naší výzvě se podařilo sehnat tu nejlepší lékařskou pomoc. Také jsme pomohli Zdeňkovi zřídit transparentní účet a do týdne od zveřejnění jste na jeho léčbu poslali přes dva miliony korun! Do podpory se zapojila známá jména – rybář Jakub Vágner, olympionik Martin Doktor, či premiér Andrej Babiš. Zveřejnění této zpovědi na Příbězích lidí zachránilo život člověku a přepsalo příběh jedné rodiny. Zdeněk Šafránek i Silvie Dymáková byli zváni do médií (Záhady Josefa Klímy – Seznam TV, Česká televize, Český rozhlas, Deník Blesk, Nymburský deník..) a celý příběh jsme završili tím, že jsme veškeré dění shrnuli v půlhodinovém dokumentu 13. komnata Zdeňka Šafránka, který odvysílala ČT1 a jehož autory byli Silvie Dymáková a Petr Bělík.

Pomoc lesnímu muži

V příběhu Lesní muž v paneláku jsme upozornili na případ úřednické zvůle, kdy vedení Magistrátu města Hradec Králové chtělo nechat zbořit historickou hájenku uprostřed lesů a vystěhovat z ní nájemníka, který zde strávil celý život. Upozorňovali jsme jednak na to, že tento postup může dotyčného stát život a druhak na zneužití veřejných financí a netransparentní kroky radnice, která konala v rozporu s veřejným zájmem. Byli jsme u zrodu petice, ve které se podařilo za pár dní shromáždit víc, než 8 tisíc podpisů. Aktivně jsme vystupovali v médiích a upozorňovali na problém. Po tlaku veřejnosti se hájovnu podařilo zachránit. Vzhledem k tomu, že nájemník hájovny byl obětí šikany ze strany magistrátu, jeho srdce nátlak bohužel nevydrželo a Miroslav Vojtěch opustil tento svět ještě před rozhodnutím, že hájovna se nakonec demolovat nebude.. Nicméně věříme, že shora se raduje, protože jeho milovaný dům stojí dál.. Tento příběh od nás převzaly všechny celoplošné TV, radia, noviny.. (např. Blesk, Hradecký deník, Mf Dnes, Česká televize..)

Pomoc bezdomovci

Zpovědí Filosofující bezdomovec jsme přinesli jiný pohled na problematiku bezdomovectví. V příběhu Alexe Saláka jsme ukázali muže, který celý život zasvětil rozvoji hokejbalu a zapomněl řešit rozvoj svůj, na což doplatil tím, že přišel o střechu nad hlavou a žil s hořkostí, že za svou práci pro sport nebyl doceněn. Na ulici ho držela nad vodou jen četba filosofické literatury. Příběhy lidí po zveřejnění zpovědi využily vlnu solidarity, která se zvedla a uspořádali jsme spolu s několika hokejbalisty v Hradci Králové pro Alexe Saláka děkovnou akci, která ocenila jeho zásadní přínos pro tento sport jako takový. O jeho osudu i děkovné akci informovaly lokální deníky, televize V1, server hokejbal.cz, ale také pořad 168 hodin na ČT. Tímto činem se nám podařilo vyléčit křivdu, kterou v sobě Alexander nosil a díky tomu se vydal na nelehkou cestu, cestu návratu k běžnému způsobu života. Našel si byt, snaží se chodit do práce a učí se hospodařit s penězi. A dokonce se začal pokoušet o politickou kariéru.

Pomoc Leonovi

Sbírka, která byla samostatnou kapitolou v pomoci samoživitelkám a samoživitelům. Leonovi bylo teprve půl roku, když se jeho maminka rozhodla ukončit svůj život skokem z jeřábu. Krutý osud sice změnit nedokážeme, ale díky Vám, Vašim příspěvkům a dalším darům, jsme mohli tatínkovi Leona předat jako pomoc pro překonání nejtěžšího období 50 tisíc korun v hotovosti a k tomu mnoho oblečení pro miminko, dětskou výživu, pleny, i hračky.