Komplexní pomoc samoživitelům v nouzi.

Po dobu jednoho roku jsme ve zkušebním projektu přispívali vybraným neúplným rodinám na jídlo a individuálně pomáhali tak, jak dotyčná osoba zrovna potřebovala. Tedy nejen potravinami, ale například i zařízením internetu, zprostředkováním odborné psychologické, či psychoterapeutické pomoci, právními službami, zvýšením finanční gramotnosti, …

Jmenuji se Silvie Dymáková a samoživitelkám a samoživitelům v nouzi pomáhám už od roku 2018. Impulsem bylo narození mého syna. Za tu dobu jsme rozdělili potraviny v hodnotě cca 2 miliony korun. Aktuálně jsme se ale rozhodli změnit způsob pomoci a budeme se snažit zlepšit život menšímu počtu neúplných rodin, avšak komplexněji. Tento projekt nazýváme ROK POD KŘÍDLY a vznikl proto, že jsme v žádostech o potravinou pomoc čím dál častěji naráželi na nepoctivé žadatele a míra detektivní práce už byla neúnosná. Proto už budeme pomoc šít na míru. Nevyřešíme za dotyčné všechny problémy, ale zkusíme je edukovat, lépe nasměrovat, podpořit materiálně i psychicky. Rok je dost dlouhá doba na to, aby se během ní dalo odrazit ode dna a překlenout to nejhorší období. Příjemce pomoci navštěvujeme, jsme s nimi v intenzivním průběžném kontaktu, dohlížíme na jejich situaci, chceme znát změny a novinky v jejich životech. Záleží nám na tom, aby příspěvky dárců doputovaly na to správné místo. Samoživitelky a samoživitele vybírám osobně a za své volby chci ručit. Pracuji v České televizi v pořadu Gejzír, jsem zakladatelka projektu Příběhy lidí a jsem držitelkou Českého lva za varovný dokumentární film ŠMEJDI, který rozkryl agresivitu a manipulaci na předváděcích akcích pro seniory.

A tohle je můj výběr těch, kterým pomáháme, nebo jsme pomohli.

Kateřina H.

Katce je 28, se svým pětiletým synem Lexíkem žije v Litvínově. Je nekuřačka, nemá žádné exekuce. Samoživitelkou je od doby, kdy bylo synovi pět měsíců. Sama říká, že odejít od partnera bylo to nejnáročnější, ale nejlepší rozhodnutí v jejím životě. Příčinou byl jeho pozitivní vztah k alkoholu a nadměrnému sázení. Otec dítěte svého syna nevídá, na alimentech prý dluží přes 150 tisíc. Tatínka Katka už nemá, zemřel, když jí byly tři roky. Svět opustil na svátek své dcery, Katčiny sestry. Největší psychická a občas i materiální podpora, která jí zůstala, byla její maminka, se kterou byly i nejlepšími kamarádkami. Volaly si denně a vídaly se, jak to šlo a nikdy jedna druhé nezapomněly říct: „Mám Tě ráda.“. Bohužel, maminka ke konci roku 2020 také zemřela, ironií osudu na Katčin svátek, tedy 25.11. To, že oba rodiče opustili tenhle svět na jmeniny svých dcer, vnímá Katka jako rodinné prokletí. Úmrtí maminky přišlo chvíli poté, co Kateřina přišla kvůli korona opatřením o svou práci v restauraci. Současné období označuje za ještě těžší, než když odcházela od partnera.

Nad vodou ji teď drží její syn a optimistická povaha. Pomoc téhle mamince pro nás není jen otázkou materiální podpory, ale silně si uvědomujeme, že tady dáváme i naději a nové impulsy..

Jak jsme Katce a Lexíkovi pomohli:

– každý měsíc jsme poslali poukázku na nákup potravin v hodnotě 1500,-

– pořídili jsme Katce notebook na práci z domu

– umožnili jsme jí přivýdělek z domu – přepisy textů

– zařídili jsme jí roční připojení k internetu zdarma

– propojili jsme ji se seniorkou, která chtěla přenechat vybrané samoživitelce svůj kompenzační bonus 5000,-

– umožnili jsme Katce na její žádost využít psychologické on-line konzultace 

– zaplatili jsme jí autoškolu – zkoušky zvládla a má řidičák! 

podpůrné období: Leden 2021 – Leden 2022

sponzoři pomoci: drobní soukromí dárci + stavební firma FATO 

Jak Katka vnímá svůj rok pod křídly?

Pomoc mi dala nový start do života. V nejtěžším období mého života to byl velký impulz všechno zvládat s úsměvem. Nejen penězmi, ale velkou oporou v tom, že nejsem na tomhle světě sama a mohu se realizovat i díky řidičáku, který byl pro mě ohromným darem. Jsem ráda i za pracovní příležitost, která mi byla svěřena, člověk se pak cítí k něčemu a ne k ničemu. Nikdy v životě nezapomenu na pomocné ruce, které mě zvedly ze dna. A co mi to dalo? Šťastnější a pozitivnější životní směr a to, že člověk na vše nemusí být sám.

   

2) Jitka F.

Jitka z Loun je maminka, které osud naložil to největší trápení. Respektive – nakládá jí opakovaně. Když bylo jejím dětem 1 a 3 roky, přišla o partnera a děti o tatínka. Muž spáchal sebevraždu skokem pod vlak. Ztrátu se sice podařilo překonat, ale za pár let přišla další rána. U dcery Natálky byly zjištěny onkologické problémy. Jitka tedy většinu času věnovala péči o dceru, návštěvám lékařů, cestám na různá vyšetření,.. Z toho důvodu nepracovala, chtěla být Natálce maximálně k dispozici a práci, kde by tolerovali její časté absence, nenašla. Jejím jediným přivýdělkem byl úklid ve škole. Po vypuknutí pandemie se Jitka snažila izolovat, aby neohrozila imunitu své nemocné dcery a jediné její sociální kontakty představoval obchod a nemocnice. V květnu minulého roku se stav dvanáctileté Natálky natolik zhoršil, že nezabírala ani chemoterapie a v srpnu 2020 bohužel zemřela. Jitka se ocitla v extrémní situaci – pochovala své dítě, zůstala na malém městě bez práce a do toho všeho v sobě musela najít sílu na to, být dobrou mámou pro desetiletého Vaška, který kvůli uzavření škol zůstal na distanční výuce. Vše umocněno tím, že po ztrátě dcery začala trpět úzkostmi a v tuto chvíli nedokáže syna nechávat doma samotného, má o něj obrovský strach. Hlídání bohužel nemá. Psychicky i finančně se Jitka dostala na úplné dno. Obrovskou prázdnotu bohužel zaplnit neumíme, ale můžeme se Jitce a Vaškovi pokusit do života vnést alespoň trochu radosti. Třeba tím, že kromě potravinové pomoci, zařídíme Jitce po otevření kadeřnictví nový účes a kosmetiku, u kadeřníka nebyla přes deset let. A potěšíme i Vaška, který touží být jako jeho kamarádi. Jenže zatímco oni jezdí na koloběžkách, on za nimi běhá pěšky. Pořízení koloběžky, nebo kola, je mimo Jitčiny finanční možnosti a s tím tedy rádi pomůžeme, bude to odměna za vysvědčení.

Jak Jitce a Vašíkovi pomůžeme:

– každý měsíc posíláme poukázku na nákup potravin v hodnotě 2000,-

– nabídli jsme Jitce, že zprostředkujeme a uhradíme odbornou psychologickou pomoc a propojíme ji s rodiči s podobným osudem

– až se otevřou kadeřnictví, pokusíme se Jitku trochu rozptýlit tím, že jí zařídíme návštěvu kadeřnického, kosmetického a masážního salonu

– Vaškovi pořídíme koloběžku s helmou i chrániči, abys se pořád nemusel v partě cítit znevýhodněně.

– zprostředkovali jsme jednorázový finanční dar od soukromého dárce 

podpůrné období: Duben 2021 – Duben 2022

sponzor pomoci: trenér MMA André Reinders a jeho tým Reinders MMA.

   

3) Lenka H., 61 let, Hořice

Babička, invalidní důchodkyně, která se stará o svá tři vnoučata. Patrika (9), Dana (10) a Lenku (15), ale také o jejich matku, svou dceru, taktéž Lenku. Všichni žijí v pronajatém bytě o velikosti 55m2. Bohužel, maminka dětí své potomky nedokáže zabezpečit. Před lety totiž měla autonehodu, při které prodělala extrémně těžký úraz hlavy, poškodila se jí lebka i obličejová část a co se týče chování, probudila se jako jiný člověk. Změnil se její charakter. Po autonehodě byla také několik měsíců v léčebně, kde se učila dokonce znovu chodit. Od úrazu se léčí na psychiatrii s verdiktem, že šance na zlepšení není, snahou prý je docílit toho, aby se její stav ještě víc nezhoršil. I když do té doby byla pozorná, pořádala například sbírky pro děti v dětských domovech, dnes se u ní za pár vteřin několikrát změní nálada, jedná zkratkovitě, není spolehlivá, doma dochází k častým konfliktům, sama si prý nezvládne zařídit ani změnu občanky.

„Kdyby se mně něco stalo, tak ona stálou péči o děti nezvládne… Takže děkuji tomu nahoře za každý rok, který děti posune k dospělosti…“ To nám napsala přímo paní Lenka, babička, na které celá tahle tíha leží. Takže vlastně můžeme říct, že babička se musí postarat o čtyři osoby..

Aby vnučka Lenka mohla jet v deváté třídě se školou do Anglie, sami učitelé se složili na to, aby mohla být součástí party a zájezd si užila, protože babička by dohromady peníze nedala.. Část nábytku v domácnosti tvoří bedny od banánů, přes které je přehozený ubrus – babička Lenka si určila priority tak, že peníze raději dá do vzdělání vnoučat, než do nábytku. (Byli jsme tam osobně, viděli jsme to.) A aby se do rodinného rozpočtu přidalo pár korun, chodí kluci po večerech roznášet letáky. Otec dětí alimenty neplatí, na výživném dluží statisíce.

Malý byt, vypjatá atmosféra, nedostatek peněz, několikaměsíční distanční výuka tří dětí.. A aby toho nebylo málo, jeden z chlapců má diagnostikován Tourettův a Aspergerův syndrom a občas nekontrolovaně vykřikuje sprostá slova. Poruchy chování a pozornosti se bohužel objevily i u jeho brášky. Kvalitní odbornou péči pro ně Lenka nemá šanci zafinancovat. A proto jsme je vybrali, abychom jim všem do života zkusili vnést trochu světla.

podpůrné období: Leden 2021 – Červen 2022 (pomoc prodloužena)

Jak Lence a dětem pomáháme:

– každý měsíc od nás dostává poukázku na potraviny v hodnotě 2000,-

– zajistili jsme jí a její rodině zásobu respirátorů

– její vnučce Lence jsme sehnali repasovaný notebook

– propojili jsme ji s dárcem, který poskytl jednorázový finanční dar ve výši 5000,-

– podařilo se nám sehnat místo v přeplněném diáři známého etopeda, terapeuta a psychopatologa Andreje Drbohlava a ten začne brzy s oběma kluky pracovat. Veškeré náklady na sezení hradíme!!

– zkusíme zajistit právní pomoc pro vymáhání dlužných alimentů

sponzoři pomoci: Lenka a Tomáš Janákovi; Faustýna Kuklová; drobní dárci 

 

4) Sabina S., Svitavy

Sabina je sama od začátku těhotenství, otce dítěte viděla naposledy v den, kdy mu oznamovala, že je těhotná. Pak zmizel ze světa, nezajímá se a není tudíž ani v rodném listě. Po porodu bydlela i s dcerou u své maminky, která ale trpí praktickou slepotou. Což znamená, že potřebuje mít ve svém bytě věci na svém místě, potřebuje řád, ale to se v běžném denním provozu s miminkem úplně nedařilo skloubit. Proto se Sabina rozhodla odejít. A jediné, co si mohla dovolit, byla plesnivá, polorozpadlá ubytovna na okraji Svitav, plná velmi hlučných nájemníků, co milují hlasitou hudbu a hádky po celou noc. Kauce symbolická, provize realitní kanceláři žádná. Sabina se sem nastěhovala před dvěma lety, s ani ne roční dcerou. Přivydělávala si roznosem novin, letáků, úklidy, ale hlavně brigádničila v restauraci. A pak přišel Covid, takže její největší přivýdělek se zastavil. A spolu s tím zmizela i šance našetřit si na kauci, na provizi a odstěhovat se do normálního bytu. Sabinu a jejího tříletého blond andílka jsme v oné hrůze objevili na Vánoce 2020, když jsme jí vezli vánoční nákup. Žily v jedné miniaturní místnosti, s mikrokoupelnou a pseudokuchyní na chodbě. I přesto zde ale platila neadekvátních 8 tisíc korun!!

Už jsme viděli hodně, ale tohle nás vážně zasáhlo a nechtěli jsme se smířit s tím, že tohle bude místo, kde bude malá muset třeba ještě několik let vyrůstat..  Hned po cestě od ní jsme přemýšleli, jak je dostat pryč. Z darů, které máme na nákupy, přece nemůžeme platit kauci a provizi, takže zbývalo najít někoho, kdo by byl ochoten náklady spojené se stěhování uhradit. A ten nahoře vyslyšel naše prosby, dostali jsme příslib financí pro tenhle účel a rozjeli jsme hledání bytu. My jsme hledali, Sabina hledala. Snadné to nebylo, protože  samoživitelky nejsou skupina, kterou by majitelé bytů zrovna milovali, navíc byty mizely pod rukama jako housky na krámě, ale podařilo se.

Tedy: 1.3.2019 se Sabina i s dcerkou nastěhovala do domu hrůzy. A 1.3.2021, tedy na dva roky přesně, podepsala smlouvu na pronájem krásného bytu ve Svitavách, 2+1, za 11500,- komplet, což je cena, kterou si bude moci dovolit platit, protože jí končí rodičovská a ona bude moci nastoupit do práce naplno.

podpůrné období: Březen 2021 – Březen 2022

Jak jsme Sabině pomohli:

– uhradili jsme náklady spojené s přestěhováním

– zajistili jsme jí zásobu respirátorů

– propojili jsme ji s dárcem, který poskytl jednorázový finanční dar ve výši 5000,-

– chtěli jsme jí posílat po celý rok každý měsíc poukázku na jídlo v hodnotě 500,-, ale Sabina vyslovila přání tuto částku vyčerpat naráz na dovybavení bytu, proto jsme jí vyhověli a poskytli jsme jí další příspěvek od dalšího dárce ve výši 5000,-

– Sabina může s dcerou využít nabídku na zážitkový den v Praze, tedy výlet spojený s návštěvou kadeřnictví, kosmetiky, zoologické zahrady, či obří dětské herny – vše hradíme.

sponzor pomoci: Martin Ducháč a jeho firma HÖGNER. Uhradil kompletní náklady spojené s pořízením nového bytu, tedy 9000,- provizi realitní kanceláři, 18000,- kauci majiteli, 11500,- nájem předem na měsíc březen. + 2 soukromí dárci přímé finanční pomoci

  Jak Sabina vnímá svůj rok pod křídly?

  Celkově mi to celé pomohlo k normálnímu životu, kde mám ja i dcera svůj osobní prostor. Byl to dlouho vytoužený nový začátek, který jsem sama nebyla schopna pro nás zařídit. Jsem za tuto příležitost a pomoc moc vděčná. Nevím jak by to jinak celé skončilo. Nyní máme krásné a stabilní bydlení, kdy se nemusím každý měsíc bát jaké zvýšení nájmu přijde. Náš pan majitel je zlatý člověk, což je radikální změna po předchozí situaci. Celé mi to pomohlo postavit se na nohy, uspořádat si život a priority v něm.